RESİMLERİNİZLE BİZE DANIŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Online Danşma Formu
  • Op. Dr. Derya KARAGENCE
    güncellenecektir.
Bu site kullak burun boğaz hastalıkları hakkında bilgilendirme amaçlıdır. Bilimsel makaleler referans alınmıştır. Tanı ve tedavi amaçlı doktorunuza başvurunuz. deryakaragence.com tescilli bir marka ismidir. Her hangi bir sağlık kuruluşu değildir

Sık Sorulan Sorular

Kulak kiri işitme kaybına yol açar mı?

İşitme kayıplarının en sık nedenlerinden olan kulak buşonu yaklaşık 30-40 desibel civarına kadar ( %35-45)  bir işitme kaybına yol açabilir.


Damak yarığı ne zaman ameliyat edilmelidir?

Birçok cerrah farklı zamanlarda yapmaktaysa da 18-24 aylar arası en uygun zaman olarak kabul görmektedir.


Gırtlak kanserinin tedavisi var mıdır?

Her kanserde olduğu gibi erken tanı çok önemlidir. 15 günden uzun süren ses kısıklıkları mutlaka KBB hekimi tarafından görülmelidir. Erken dönem kanserlerde tedavi şansı %90 ın üzerindedir. İlerlemiş tümörlerde bile cerrahi tedavi ile birleştirilen diğer tedavi yöntemleriyle başarı şansı diğer bölge tümörlerine göre çok daha yüksektir.


Hem anne hem de babada alerji varsa çocuğun alerjik olma riski ne kadardır?

Hem anne hem de baba alerjikse çocukların %50 oranında alerjik olma riski vardır. Ebeveynlerden bir tanesinde alerji varsa olasılık %30 civarındadır.


Ağız kuruluğunun nedeni nedir?

En sık neden özellikle yaşlı hastalarda kullanılan ilaçlar ( Tansiyon ilaçlarının bazıları, 1. kuşak antihistaminikler, Skopolamin türevleri) ve Şeker hastalığıdır, ayrıca yaşlılarda tükrük salgısının azalması ve sinirsel hastalıklarda bir diğer durumdur.


Deviasyon ameliyatı kaç yaşında yapılabilir?

Genel görüş yüz kemiklerinin gelişmesini tamamladığı 18 yaşı beklemektir. Ancak daha küçüklerdeki ileri derecedeki deviasyonlarda kemik yapı korunarak ve özel bir teknikle ( septumdaki anahtar noktalara dokunmadan+ Radofrekans ile konkaları küçültülerek) erken yaşlarda da yapılabilir. Septoplasti ameliyatının 18 yaş altı hastalar için eğer burun tıkanıklığı çok fazla ise doğru teknikle yapıldığında çocuk gelişimine oldukça katkıları olduğuna inanıyorum.


Bademcik ameliyatı hangi mevsimde yapılmalıdır?

Ameliyatın kışın daha fazla yapılması şart değildir. Ancak eski zamanlarda çocuk felci salgınlarının yazın fazla görülmesi nedeniyle böyle bir alışkanlık yerleşmiştir. Bugün kullandığımız kanama kontrolü teknikleriyle hava sıcaklığı kanama riskini arttırmaz. Ancak çok sıcak bir havada ameliyat olmanın ameliyat sonrası dönemde sıkıntıları arttırdığı ve su kaybının yerine konmasında birtakım zorluklarda geçireceği gerçektir. Ben küçük çocukların temmuz ve ağustos ayları dışında ameliyat olmalarını tavsiye ediyorum.


Maksiller sinüs retansiyon kistleri ameliyat gerektirirmi?

İnsanların yaklaşık % 20 sinde asemptomatik ( belirti vermeksizin)  olarak bulunabilen retansiyon kistlerinin herhangi bir sinüzitis e sebebiyet olmadığı sürece ameliyat endikasyonu yoktur. Bunlar sinüs kanallarını tıkamadıkça baş agrısı vb herhangi bir şikayet yapmazlar. Asemptomatik retansiyon kistleri baş ağrısı odağı olarak kabul edilmezler.


Burun etleri ( konka) hipertrofisi baş ağrısı yaparmı?

Tek başına konka hipertrofisi burun tıkanıklığı yapar, fakat septum denilen burun kemiğiyle konka nın birbirine temasının olması ağrı odağı olarak kabul edilir. Bu durumda ya septum yada konka hipertrofisine yada her ikisine dönük cerrahi tedaviler sonrası özellikle yüz bölgesindeki baş ağrıları genelde kaybolmaktadır.


Yüz felci tedavisi için kime başvurmalıyım?

Ani gelişen yüz felcinin en sık nedeni Bell paralizisi adı verilen ve nedeni tam olarak bilinmeyen bir hastalıktır. Ancak özellikle ortakulak infeksiyonları sonrasında da yüz felci gelişebilmektedir. Bu nedenle bu hastaları ilk görecek ve tedavisini üstlenecek hekim bir KBB Uzmanıdır. Yüz felci geçirdiğini anlayan veya bu tanı konulan hasta hemen bir KBB uzmanı tarafından görülmelidir. Aktif ve hızlı tedavi hastalığın sonuçları açısından çok önemlidir. KBB hekimi gerekli ilaç tedavisini veya cerrahi bir müdahaleyi acilen yapmalıdır.


Burun ameliyatından sonra septumda delinme olur mu?

 Bazı septum cerrahisi ameliyatlarından sonra septumda delik oluşabilmektedir. Seyrek görülmeyen bu komplikasyon (septal perforasyon) delik küçük olduğunda başarı ile düzeltilebilir. Ancak büyük deliklerin kapatılma şansı azdır ve burun fizyolojisinin bozulmasına neden olur. Bu durumda burunda kanama, akıntı, solunumla ıslık sesi duyulmasıve kabuklanma gibi müzmin şikayetler ortaya çıkar. Cerrahi ile düzeltilemeyen durumlarda silikon bir materyal septal buton) yakınmaların azalmasını sağlayabilir. Hastalarıma burunda plastik materyal taşımaktansa doku genişleticilerle mukoza kazanıp altına kıkırdak greftlerle destekleyerek açık teknik rinoplasti yaklaşımıyla delik kapatılması ameliyatı öneriyorum.


Burun polipleri ameliyattan sonra tekrar eder mi?

Burun polipi bir mukoza hastalığıdır ve tedavisinde altında yatan alerji gibi nedenler iyi değerlendirilmelidir. Erken dönemlerde ilaç tedavisiyle başarılı sonuçlar alınırken ilerlemiş poliplerde cerrahi tedavi gereklidir. Ameliyata karşın poliplerin tekrar etmesinde en büyük etkenler doğru tanı konulamaması, sadece poliplerin alınması gibi yetersiz cerrahi teknikler kullanılması, ameliyat sonrası ilaç desteğinin ihmal edilmesi ve kontrollerin yetersiz kalmasıdır. Ancak bazı inatçı vakalarda en iyi takip ve tedaviye karşın tekrarlar yine de görülebilmektedir. Ameliyat sonrası burun poliplerinin tekrarlamaması için anahtar noktanın ilk 6 lık yakın takip ( endoskopik aspirasyonu) ve ilaç tedavisi ( topikal/sistemik steroid+ makrolid grubu antibiyotik in haftanın 3 günü kullanılması) olduğuna inanıyorum.


Rinoplasti ameliyatını KBB uzmanı mı yoksa plastik cerrahi uzmanı mı yapmalıdır?

"Rinoplasti "ve cerrahi ameliyatı hem KBB hem de plastik cerrahlar tarafından başarıyla uygulanmaktadır. Bireysel olarak cerrahın deneyim ve becerisi çok önemlidir. Ancak rinoplasti gerektiren durumların birçoğunda aynı zamanda burunda deviasyon ( burun içindeki kemik- kıkırdak eğriliği) gibi başka problemler de vardır. Burun anatomi ve fizyolojisi en iyi KBB hekimleri tarafından bilinmektedir. Bu durum aynı zamanda birkaç probleme yaklaşımda KBB hekimine bir avantaj sağlar. Yurtdışında bir çok ülkede bu tür ameliyatlar burun ve yüz estetiği başlığı altında değerlendirilmekte ve KBB -Baş Boyun Cerrahisi bilim dalının ilgi alanına girmektedir. ABD de yapılan estetik burun ameliyatlarının %65 i KBB uzmanlarınca yapılmaktadır.  Bu açıdan gerekli istatistikleri linkler kısmında American Academy nin sitesinden ulaşabilirsiniz.


İlaçlar işitme kaybına yol açar mı?

Birçok antibiyotik (genellikle sonu streptomisin gibi -misin- ile bitenler ) ve diğer bazı ilaçlar işitme kaybına neden olabilmektedir. Herhangi bir ilaç kullanımında baş dönmesi ve kulak çınlaması şikayetlerinin ortaya çıkması durumunda hemen doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekir. Eğer bir işitme kaybı söz konusuysa ilacın erken kesilmesi kalıcı işitme kaybının oluşmasını engeller


Başımı çevirdiğim zaman çok şiddetli baş dönmesi oluyor?

Pozisyonel vertigo baş dönmesinin en sık nedenlerinden biridir. Birden başlayan ve başı çevirmekle şiddetli baş dönmesine neden olan bu problemde sebep iç kulaktaki denge kanallarında küçük kireçtaşlarının birikmesi ve bunların hareket ederek denge sistemini uyarmasıdır. En sık başdönmesi sebeplerinden olan bu durumun hem tanısı hem tedavisi için yapılan Hallpike ve Empley manevraları %90 oranında başarılıdırlar.


Kulağıma bir darbe gelmesi sonucu kulak zarım yırtıldı. Tedavisi var mıdır?

Travmaya bağlı kulak zarı yırtılmaları (zar perforasyonları) herhangi bir enfeksiyon eklenmezse büyük oranda kendiliğinden ilk 2 ay içinde iyileşebilmektedir . Bu aşamada delik kulak zarının sudan korunması çok önemlidir. Bazen KBB uzmanı bu iyileşmenin düzgün ve çabuk olabilmesi için basit girişimler yapmaktadır. Travmayı takip eden ilk 24-48 saatte başvurmanız tedavi olasılığını yükseltir.


Tonsil ve adenoidlerin ameliyatla alınması vücut savunma mekanizmalarında bir eksikliğe neden olur mu?

Tonsiller ve adenoid dokuları da vücut savunma mekanizmalarında rol oynayan lenfoid dokulardır. Ancak aynı bölgede bu dokulardan yeter miktarda bulunur ve ameliyat sonrası bir eksiklik oluşmaz. Ayrıca infekte adenoid ve tonsiller başlıca infeksiyon kaynağıdır,  fonksiyonuazalmıştır yada kaybolmuştur  ve bol miktarda mikroorganizma taşıyabilirler.


Uzun zamandır iltihaplı akıntısı olan bir ortakulak infeksiyonunda derin bir ağrı başlaması önemli midir?

 Kulak zarındaki delinme ve sürekli iltihaplı akıntı ile karakterize kronik ortakulak infeksiyonları tehlikeli hale gelebilir. İnfeksiyon ortakulak ve çevresindeki kemikleri eriterek kafa içine yayılarak beyin apselerine ve diğer ciddi infeksiyonlara neden olabilir. Bu durumda acil olarak bir cerrahi tedavi gerekebilir.


Kulaktan ölçüm yapan vücut ısısı ölçerleri kulak kiri varsa yanlış sonuç verir mi?

Kulak kiri varlığında bu termometrelerin vereceği sonuç değişmez. Ancak bir orta kulak infeksiyonu ve özellikle akıntı varsa sonuç etkilenebilir. Bu amaçla öncelikle civalı ( klasik ) ateş ölçen cihazları öneriyorum


Ağızda yanma hissi nedir?

Tüm ağız içerisinde yanma hissi eğer diyabet veya ağız infeksiyonu gibi bir hastalık yoksa etkili bir tedavisi olmayan bir durumdur. Özellikle yaşlılarda ve menopozdaki kadınlarda görülen bu şikayette B vitamini eksikliği ve anemi ( kansızlık), şeker hastalığı araştırılmalıdır. Sıklıkla sinirselde olabilen bu durumda (başka bir neden bulunamayan hastalarda) antidepresif ilaçlar faydalı olabilmektedir.


Kalsiyum ilaçları kullananlarda tükürük bezi taşı daha mı kolay oluşur?

Özellikle menopoz dönemindeki kadınlar tarafından sık kullanılan kalsiyumun tükürük taşları oluşumuna bir etkisi yoktur. Tükürük taşı oluşması için öncelikle tükürük salgısının azalıp koyulaşması ve akım hızının engelleme nedeniyle azalması gerekir. Bol su içmek ve tükürük salgısını arttıran bazı ilaçlar kullanmak oluşumunu ve tekrarlanmasını engellemektedir.


Burun kanaması basit olarak durdurulabilir mi?

Burun kanamalarının büyük kısmını oluşturan basit kanamalar ön bölgeden olan kanamalardır. Burunu soğuk su ile yıkadıktan sonra burunun iki parmakla dışarıdan bir müddet sıkılması ile kanama durabilir. Bu sırada hasta arkaya değil öne eğilmelidir. Durmayan kanamalarda bir burun damlası veya oksijenli su emdirilmiş bir pamuk kanama tarafına konulabilir. Bu önlemlerle durdurulamayan şiddetli kanamalara mutlaka bir KBB uzmanı tarafından müdahale edilmelidir.


Faranjitte tuzlu su ile gargara faydalı mıdır?

Farenjitte sıkılıkla kuruluk ve koyulaşmış akıntı vardır. Tuzlu su hem kuruluğu giderir hem de birikmiş akıntıların temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca az miktarda antibakteriel özelliği de vardır.


Burun damlaları zararlı mıdır?

Eczanelerde satılan 3 grup burun açıcı damla veya sprey bulunmaktadır, bunlar:

1. Burun tıkanıklığını gidermek için kullanılan burun damlaları ( Otrivive, İlliadin vb türü olanlar)başlangıçta burundan nefes almayı kolaylaştırırsa da daha sonra ters etki yaparak burun fizyolojisinin bozulmasına neden olur. Bu nedenle 6 günden fazla kullanılması sakıncalıdır. Bu durum prospektüslerinin üzerinde de yazmaktadır. Ancak bazı kişilerde alışkanlık haline gelmiştir ve bırakılması güç olabilir. Ancak kullanma nedeni giderilirse ( Radyofrekans ile konka küçültülmesi) bu alışkanlıktan vazgeçilebilir.

2. Okyonus suyu diye tabir edilen burun damlaları ise okyonusların temiz kısımlarından toplanan serum fizyolojiktirler ( %0.9 NaCl). Bunları burun fizyolojisini sağlamak için uzun süre kullanmakta bir sakınca olmadığı söylenmektedir.

3. Ringer Laktatlı damlaların ( Siozwo sprey)  mukosilier aktiviteyi bozmadığı ve daha fizyolojik oldukları söylenmektedir.

Hatalarıma 1. grup damlaları gribal enfeksiyon gibi akut burun tıkanıklıklarında 6 günden uzun olamamak koşuluyla dramatik burun açıcı etkilerinden dolayı öneriyorum. Fakat daha uzun süreli kullanımlar için 2 veya 3. grupta ismi geçenleri önermekteyim.


Kulaklıkla müzik dinlemek işitmenin azalmasına neden olur mu?

Yüksek sesin işitme üzerine kötü etkisi bilinen bir gerçektir. İşitmenin bozulması için hergün 6-7 saat süreyle 90 dB den daha yüksek bir sese maruz almak gerekir. Walkman gibi müzik araçlarıyla bunun gerçekleşmesi zor görünse de özellikle yüksek sesli müzik yapan müzisyenler ve DJ ler risk altındadırlar. Ayrıca kulak kanalına takılan küçük kulaklıkların dışkulak yolunda infeksiyon yapma riski de vardır.


Bademcik içerisinden çıkan beyaz kötü kokulu şeyler nedir?

Bademcik yapısı olarak içerisinde girintiler vardır. Bu girintilerde doku ve bakteri artıklarının birikmesi ve sıkışması sonucu tonsil taşı denilen durum oluşur yada debris adı verilen epitel artıkları olarak görünür. Kötü ağız kokusuna neden olması dışında zararlı değildir. Ağız kokusu yapıyorsa diş fırçalama sonrası bademciklerinde fırçalanması ve gargara yapılması ( Tantum, Oroheks vb, veya Marketlerde satılan diş macunu firmalarının ürettiği ağız gargaralerı) önerilir. Kokunun büyük sorun olduğu durumlarda bademciğin çıkartılması yapılabilir. Ağız kokusu şikayeti olan hastalarıma yukarda bahsedilen yötemleri  2 ay düzenli bir şekilde uygulamaları sonucunda hala ağız kokusu şikayetleri devam ederse en son çare olarak bademcik ameliyatı öneriyorum.


Kıllı siyah dil veya yarık dil nedir?

Genellikle çok büyük sorun teşkil etmeyen kıllı dil, dildeki normal çıkıntıların uzamasıyla oluşur. Zaman içerisinde bakteri ve mantar yerleşmesiyle siyah bir hal alabilir. İyi bir ağız temizliği ve dilin fırçalanmasıyla sorun halledilebilir. Dil üzerinde yarıkların olması ise çoğunlukla önemli değildir. Başka bulgular yoksa herhangi bir tedavi gerekmez.


Alerjik rinit olan hastalarda septum deviasyonu ameliyatının faydası var mıdır?

Allerjik (nezle) si olan hastalarda bir deviasyon ( kemik eğriliği) varlığı şikayetlerin artmasına neden olacaktır. Ayrıca tedavide kullanılan sprey tarzı ilaçların hedef bölgeye ulaşmasını da önleyecektir. Eğriliklerin düzeltilmesi sonucunda burun tıkanıklığı azaltılarak daha rahat bir yaşam sağlanır ve tedavi alerji üzerinde yoğunlaştırılabilir.

 

Alerjik rinit olan hastalarda konka radyofrekansı ameliyatının faydası var mıdır? 

 Allerjik rinitiste genelde salgı yapan bezlerin bulunduğu  konka adı verilen burun etlerinden kaynaklanmaktadır.   Konkalara uygulanan  radyofrekans uygulamasıyla allerji kliniğinde belirgin düzelmede olabilmektedir. Allerjik rinitis hastaları konka radyofrekansından uygun endikasyon varsa belirgin fazya görebilmektedirler.


Bebeğin ağır işittiğinden şüpheleniyorum kaç yaşında anlaşılabilir?

Genellikle yapılan hata bebeklerde işitme kaybının belli bir yaşa gelinceye kadar anlaşılamayacağı veya anlaşılırsa tedavinin veya işitme cihazının belli bir yaştan sonra kullanılabileceği düşüncesidir. Modern objektif yöntemlerle yenidoğanların işitme düzeyleri ölçülebilmektedir. Bu açıdan ÇDH de tüm yeni doğan bebeklere tarama yapıyoruz, bu yaş grubunda eğer çocuk tarama testini geçemediyse BERA tetkiki de uzun zamandır hastanemizde yapılmaktadır.İşitme kaybı olan bebeklerin erken farkedilmesi çok önemlidir. Çocukların konuşmaya başlama yaşı olan 2 yaşından önce mutlaka gerekli tedavi ( İşitme cihazı veya Kohlear implant) yapılmalıdır. Bu dönemden sonra yapılan cihaz yada implant uygulamaların başarı şansı daha azdır


Burun eti (Konka hipertrofisi)  nedir?

Genellikle halk arasında konka adı verilen anatomik yapılar için "burun eti" tabiri kullanılır.  Burun içinde burun salgılarını sağlayan bezleri bulunduran etler vardır. Konkalar solunum organı kabul edilirler ve burunun fizyolojisini sağlayan ana yapılardır. Bunlar alerji, kronik infeksiyonlar veya diğer başka nedenlerle büyüyüp burun geçişini daraltarak burun tıkanıklığına neden olabilir. Bunların kesilerek tamamen çıkartılması yada koterle yakılması burun çalışma mekanizmasını bozarak düzeltilemez şikayetlere neden olur. Ancak modern yöntemlerle ( Radyofrekans, Mikrodebrider) küçültülüp şekil verilerek sorunun önüne geçilebilir.

Konka hipertrofisi için en sık Celon Radyofrekans tekniğini kullanmakla birlikte seçilmiş bazı hastalara Medtronik XPC 3000 cihazıyla mikrodebrider yöntemini kullanmaktayım. Çok nadiren 2. seans ta uygulamayı gerektiren hastalarım olmakla birlikte genelde tek seans yeterli oluyor. Her iki yönteminde seçilmiş endikasyonlarda oldukça değerli olduğunu düşünüyorum. 


Bademcik ve Genizeti ameliyatı çocuklarda kaç yaşında yapılabilir?

Bademcik ameliyatını geç yaşlara bırakmak uygun değildir. Sorunun en fazla olduğu yaşlar 3-12 yaşlar arasıdır. Olabilecek hasarların önüne geçmek için erken yaşlarda karar verip uygulamak gerekir.

Geniz eti ameliyatı için eğer çok sıkışık değilse 5-6 yaş arasının beklenmesini öneriyorum fakat nadiren de olsa aşırı nefes darlığı olan bir kaç hastamızda 2,5 yaş civarında da bu ameliyatı uyguluyoruz. Erken yaşlarda yapılan genizeti ameliyatlarında tekrar büyüme ihtimalinin olması ve bu ameliyatı 2,5- 5 yaş arasında öncelikle yapmak istemememizin başlıca sebebidir.


Kulak Yıkamanın zararı vermıdır?

Kulak çubukları ile temizlik yapma önerilir mi? Kulak kiri olarak adlandırılan birikinti aslında kulak kanalının yağlı tutulması için gerekli olan normal kulak akıntılarının birikmesi sonucu olur. Normalde herhangi bir temizlenmeye gerek kalmadan bu yağlı akıntı dışkulak yolundan dışarıya atılır. Ancak dar kanal, aşırı kıllanma, fazla sekresyon veya infeksiyon gibi bir nedenle bu akıntılar birikir ve bir tıkaç oluşturarak işitmeyi engelleyebilir. Zamanla ağrıya neden olabilir. Son zamanlarda tıkaç oluşmasının en büyük nedeni kişilerin kulak temizliği için pamuklu kulak çubuklarını nadiren ve yanlış teknikle kullanmasıdır.  Haftada 1 kez ( banyodan sonra) doğru teknikle ( dairesel hareketlerle aşırı zorlamadan ve dışarı doğru ) kulak kirlerinin alınması ucu pamuklu kulak temizleyicilerle alınması gerekir.  Bu tıkaç mikroskop altında bir aletle veya bir aspiratörle emilerek çıkartılır. Kulak lavajı (yıkanması) da bir diğer yöntemdir. Özellikle hassas kişilerde ve çocuklarda tercih edilebilir fakat kulak zarı delik kişilerde uygulanmamalıdır, nadiren de kulak zarı yaralanmalarına sebep olabilmektedir. Kulak zarı delik kişilerde alternatifsiz tek yöntem kulak aspirasyonudur. Yıkanmadan sonra daha fazla kir birikeceği inancının bilimsel bir temeli yoktur.


Burun polipleri ameliyattan sonra tekrar eder mi?

Burun polipi bir mukoza hastalığıdır ve tedavisinde altında yatan alerji gibi nedenler iyi değerlendirilmelidir. Erken dönemlerde ilaç tedavisiyle başarılı sonuçlar alınırken ilerlemiş poliplerde cerrahi tedavi gereklidir. Ameliyata karşın poliplerin tekrar etmesinde en büyük etkenler doğru tanı konulamaması, sadece poliplerin alınması gibi yetersiz cerrahi teknikler kullanılması, ameliyat sonrası ilaç desteğinin ihmal edilmesi ve kontrollerin yetersiz kalmasıdır. Ancak bazı inatçı vakalarda en iyi takip ve tedaviye karşın tekrarlar yine de görülebilmektedir. Ameliyat sonrası burun poliplerinin tekrarlamaması için anahtar noktanın ilk 6 lık yakın takip ( endoskopik aspirasyonu) ve ilaç tedavisi ( topikal/sistemik steroid+ makrolid grubu antibiyotik in haftanın 3 günü kullanılması) olduğuna inanıyorum.


Ağız kokusu için ne yapabilirim?

Birçok sebepten dolayı ağız kokusu olabilir. En sık bazı metabolik hastalıklar, diş ve diş eti hastalıkları, bademciklerin girintili çıkıntılı yapısının olması, sinüzitis- geniz akıntısı, reflü hastalığı, yemek borusu hastalıkları bunların başlıcalarıdır. Ağız kokusu şikayetinden rahatsız hastalarıma başlıca yukarıda sayılan hastalıkları araştırıyorum. Eğer müsbet bir sonuç çıkmazsa doğru teknikle sık diş fırçalamayla birlikte gargaralar ve diş fırçası ile bademcik üzerinde biriken gıda artıklarını uzaklaştırmaya dönük bademcik fırçalamalarını öneriyorum. Eğer 6. soruda cevaplanmaya çalışılan durum ve bademcik yapısı varsa ve gargara- fırçalama ile çözümü olmuyorsa en nihayetinde bademcik ameliyatı öneriyorum. Fakat bu endikasyonla meslek hayatım boyunca çok az sayıda hastaya bademcik ameliyatı önerdim veya  uyguladım.

 Burun Kanamalarında İlk Olarak Ne Yapmalı

Burun kanaması deyip geçmeyin. Burun kanamaları çoğunlukla can sıkıcıdır, bazen korkutucu ve yaşamı tehdit edici bile olabilir.

Uzmanlar burun kanamalarını iki gruba ayırmaktadırlar.

Ön burun kanamaları: Burnun ön kısmından gelen kanamalardır. Ayakta duran ya da oturan kişide bir burun deli inden akan kanama şeklinde kendini gösterir.

Arka kanama: Burun arkasından ve derinden olan kanamadır. Kanama genize do rudur. Otururken veya ayakta dururken bile kanama boğaza doğru olur. Hasta sırt üstü yattı ında ön kanama bile olsa her iki yönde kanama olabilecektir.

Arka burun kanamalarının tanınması çok önemlidir.Bu kanama tipi oldukça şiddetlidir ve bir uzmanın takibini gerektirmektedir. Arka kanamalar çoğunlukla yaşlı kişilerde görülür. Bu hasta grubu genellikle yüksek kan basıncı (tansiyon) olan kişiler ya da travma geçirmiş kişilerdir.

Burun kanamaları çocuk yaş grubunda genellikle ön kanama tipinde olmaktadır. Kuru hava veya kış aylarında görülen kabuklanmalar kanamaya neden olmaktadır. Bundan korunmak için nemlendirici bir kremi burunun orta bölmesine parmak ucu ile sürmek yararlı olacaktır. Bu amaçla vaselin ve viks faydalı ilaçlardır. Günde üç defa kullanılması önerilir ancak gece yatmadan önce sürmek yeterlidir. Burun kanaması sık tekrarlıyorsa doktorunuza görünmenin faydası vardır.

Siz ya da çocu unuzda ön burun kanaması varsa şunları uygulayınız.

Burnun uçtaki yumuşak kısmını baş parmağınızla diğer iki parmağınız arasına alınız.

Burnu parmakla sıkıştırılmış olarak yüzünüze doğru bastırınız.

Beş dakika böyle bekleyiniz (Saat tutunuz).

Başınızı kalbinizden daha yüksek tutmaya dikkat ediniz. Bu nedenle oturunuz ya da başınız daha yukarıda uzanınız.

Burun ve yanağınıza buz tatbik ediniz (Bir plastik torba içinde buz doldurarak).

KANAMA DURDUKTAN SONRA YENİDEN KANAMAYI ÖNLEMEK

Sümkürmemeye özen gösteriniz.

Yerden ağır bir şey kaldırmak ya da buna benzer zorlayıcı hareketler yapmayınız.

Başınızı mutlaka göğsünüzden daha yukarıda tutmaya çalışınız.

TEKRAR KANAMA OLURSA

Burun içindeki tüm pıhtıları sümkürterek temizleyiniz.

3, 4 defa her iki burun deli ine dekonjestan burun spreyi sıkınız (Otrivine, Burnil, Faral v.b.).

Tekrar en baştaki 1. ve 3. basamaktaki gibi buruna baskı yaparak sıkınız.

Doktorunuzu arayınız.

Kulak
Burun
Boğaz
Muayenemiz Muayenemiz Muayenemiz Muayenemiz Muayenemiz Muayenemiz Muayenemiz

Her Hakkı Saklıdır © Op. Dr. Derya Karagence

Kullanıcı Sözleşmesi Sitemap RSS